موفقیت نیما رستمی
مقاله

موفقیت! چیزی که با دانستن این ۴ راز مسلماً دست یافتنی ست

ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۰ ب.ظ توسط / 1 Comment

به احتمال زیاد تعاریف گوناگون از موفقیت  و همچنین راه های بسیاری مختلف برای رسیدن به آن شنیده و خوانده اید. در این مطلب می خواهیم چهار راز بسیار مهم از زبان تونی رابینز کبیر را با شما در میان بگذاریم از شما دعوت میکنم در ادامه این مطلب با ما همراهی باشید

 

سوال

قدرت سوال ها

تاثیر قدرت سوال ها در رسیدن به موفقت بسیار زیاد است.
شاید در تمام لحظات زندگی خود و در طول ۲۴ ساعت به ظاهر در حال فکر کردن هستید، چرا به ظاهر؟
چون فکر کردن چیزی به جز پرسیدن و جواب دادن نیست در تمام طول روز زمانی که در حال فکر کردن هستید، مشغول جواب دادن به سوال هایی هستید که به صورت درونی از شما پرسیده می شود گاهی این سوالات خودآگاه هستند و گاهی هم ناخودآگاه، سوال ها همیشه در ذهن شما جریان دارند.
در ذهن هر فردی روزانه به طور متوسط ۶۰,۰۰۰ فکر می گذرد و مشکل اینجاست که تحقیقات نشان می دهد ۹۵% این افکار همان چیزهایی است که دیروز هم در سر داشتیم؛ دلیل آن هم این است که یک سری سوال ها را برای خودمان تبدیل به عادت می کنیم به همین دلیل است که از رسیدن به موفقیت و خواسته هایمان عاجز هستیم.
به عنوان مثال: معمولا سوال افرادی که وزنشان کم نمی شود این است: چرا وزنم هیچوقت کم نمیشه؟
مغز شما مثل یک رایانه است اگر سوالی از آن بپرسید باید جواب آن را پیدا کند، پس اگر بپرسید که: چرا نمی تونم وزنم رو کم کنم؟ مغزتان پاسخ خواهد داد: چون مثل گاو میخوری! این را بر نظام باورتان تحمیل می کنید که شما قابل کنترل نیستید.
و حال اگر از خودتان بپرسید: گه چطور می تونم وزنم رو کم کنم؟ مغزتان می گوید: رژیم بگیر! ومشکل اینجاست که که شما فکر می کنید که رژیم گرفتن پر زحمت است و هیچگاه این کار را نمی کنید.
ولی اگر شما این سوال را بپرسید: که چطور می تونم وزنم رو کم کنم؟ و همچنین لذت ببرم و این سوال را بارها وبارها از خودتان بپرسید  و توجه ذهنتان را به آن بدهید ممکن است ذهنتان به شما بگوید: تو قبلا فوتبال یا بسکتبال یا هر ورزش دیگه ای رو انجام می دادی یا دوست داشتی به کوه بری!
وقتی شما فوتبال بازی کنید یا به کوه بروید به فکر وزن کم کردن نیستید اما وزن کم می کنید.
در زمینه موفقیت هم همینطور است اگر سوال بهتری بپرسید جواب بهتری می گیرید و سوال ها چیزی که به آن توجه می کنیم را عوض می کند، اینکه توجه ما به چه چیزی باشد تعیین می کند که چه احساسی داشته باشیم، هر سوالی که می کنید ممکن است بلافاصله جواب آن را نگیرید چون یک سوال جدید برای شماست.
اما اگر آن را در شرایط اطمینان بپرسید تمرکزمان را عوض می کند، احساستان را عوض می کند و وقتی احساس متفاوتی داشته باشید کارها به نحو متفاوتی انجام می شود.

 

درد یا لذتاجتناب از درد یا کسب لذت!

هر کاری که در زندگیمان انجام می دهیم یا نمی دهیم، به خاطر کسب لذت یا اجتناب از درد است؛ هیچ فرقی هم نمی کند که چه کاری باشد.
چه خوردن غذا باشد، چه رفتن یا نرفتن سر قرار کسی که به او علاقه دارید، چه رسیدن به موفقیت و راه انداختن کسب و کار خودتان یا ماندن در همین جایی که هستید.
مشکل اینجاست بیشتر چیزهایی که ما در زندگی می خواهیم به ما لذت می دهد اما مطمئن نیستیم که به آن دست پیدا می کنیم یا نه!
جایی که قرار داریم احساس زیاد خوبی نداریم اما با آن احساس راحتی می کنیم و وقتی که با درد به احساس راحتی برسیم با اینکه دردناک است اما زیاد آزارمان نخواهد داد.
پس باید یاد بگیریم که چطور در چند ثانیه شرایطمان را عوض کنیم و چطور تربیتمان را تغییر بدهیم چرا که قدرت اراده دوام نخواهد آورد.
شاید برایتان پیش آمده باشد که عاشق یک غذا ،دسر یا نوشیدنی خاصی باشید  وبه آن اعتیاد داشته باشید، به ناگهان شرایط خاصی اتفاق بیفتد و بفهمید که این شرایط چقدر بد است و چه تاثیر ناخوشایندی بر شما می گذارد حالا اگر به آن غدا یا نوشیدنی بر بخورید بلافاصله از آن بدتان می آید و برای اجتناب از آن نیاز به قدرت اراده ندارید.
برای موفقیت باید فهمید که بطور دقیق چه می خواهید و چه چیزی جلوی شما را گرفته است.
لذت را با پیش رفتن مرتبط کنید این کار را به طور مداوم انجم دهید هیچ فرقی نمی کند که موفقیت مورد نظر شما در در زمینه سلامت، انرژی، جسم، رابطه، یا شرایط مالیتان باشد.

 

بازی بزرگان

بازی با بزرگان

کاری که باید بکنید این است که خودتان را در محیطی وبین کسانی قرار دهید که برای رسیدن به موفقیت  با تمام قوا پیش می روند درست مثل ورزش، اگر شما باتیم هایی بازی کنید که بدتر از شما بازی میکنند هرگز رشد نخواهید کرد اما اگر در کنار کسانی بازی کنید که در بالاترین سطح بازی می کنند، (البته باید بهتر بازی کنید تا حذف نشوید) قطعا پیشرفت خواهید کرد
این مسئله ای است که در زندگی هم اهمیت دارد.شما مثل کسانی خواهید شد که با آنها وقت می گذرانید اگر می خواهید زندگی خود را به سطح دیگری برسانید و به موفقیت برسید باید گروه جدیدی از افراد پیدا کنید که در سطح بالاتری بازی می کنند و دور خودتان را از آنها پر کنید.
آنوقت در یک روند جدیدی قرار می گیرید تصمیماتی اتخاذ می کنید که زندگیتان را تغییر خواهد داددست به اقداماتی عظیم می زنید به چیزی کمتر از آن چیز که باید باشید رضایت نمی دهید.

 

ردپاموفقیت از خود رد پا به جا می گذارد

اگر کسی در زمینه ای به موفقیت دست پیدا کند در صورتی که این کار را بیشتر از یک بار انجام داده باشد علت آن خوش شانسی نبوده است! اگر این کار را به صورت مداوم انجام داده باشد، یک برنامه اجرایی دارد و حتی ممکن است خود او هم نداند که آن برنامه چیست؟
اما یک برنامه وجود دارد و چیزی که به آن عمل می کند، کارهای یکسانی را انجام می دهد، بزرهای یکسانی را به صورت یکسان می کارد و پاداشهای یکسانی را برداشت می کند اگر شما هم این کارها را تکرار کنید زمان خیلی کمتری می برد، چون دیگر لازم نیست به دنبال یادگیری از طریق آزمون و خطا بروید.

One thought on “موفقیت! چیزی که با دانستن این ۴ راز مسلماً دست یافتنی ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *